NOVINKY
Vložené náklady se rychle vrací
17.8.2010
Zateplování budov je přirozeným důsledkem snahy o jejich udržení ve stavu odpovídajícím současným požadavkům na užívání.


Snazší přístup k dotaci
16.8.2010
Co je nutné pro získání dotace?


Všechny aktuality >>

Uspořte pětinu energie, na dotace dosáhneteUspořte pětinu energie, na dotace dosáhnete. Zelená úsporám je od poloviny srpna pro žadatele přístupnější: dotace jsou poskytovány i na jedno zateplovací opatření a na počáteční projektovou dokumentaci. Vyloučeny nebudou panelové domy. Jedinou podmínkou je snížení spotřeby tepla o 20 procent. O tom jsme hovořili s náměstkem ministra životního prostředí Alešem Kutákem.
Jak se program Zelená úsporám osvědčil? Vždyť žádostí není mnoho.
Bylo jasné, že žádosti zejména na celková zateplení nemohou naběhnout rychle. Kolegové z programu Panel nám říkali, že jejich program nabíhal čtyři roky. V našem případě se dá říci, že jsme tuto periodu zkrátili na čtyři měsíce, protože teď už se každý měsíc počet žádostí zdvojnásobuje. Dnes je jich přes dvě stě. Samozřejmě počítáme s tím, že otevření podmínek přinese další zrychlení.

Můžete říci, co najdeme v programu nového?
Zejména pro případy, kdy lidé chtějí postupovat po etapách, nebo když bydlí v domě, kde není možné celkové zateplení například z důvodu památkové ochrany, případně jiných fyzických limitů toho objektu, se rozšiřuje možnost využít takzvané dílčí zateplení. Původně jsme v programu měli minimální počet opatření, která je možné kombinovat – to znamená dvě, tři a více – a podle toho byla diferencována dotační podpora.

Nyní už v něm máme pouze hodnotu 20 procent úspory energie z výchozí hodnoty a nadále požadujeme, aby do těch 20 procent byla počítána pouze opatření s prvky, které plní určitou limitní hodnotu prostupu tepla. Je to proto, že když se pak někdo rozhodne pro celkové zateplení, kde už je podmínkou dostat se na určitou maximální spotřebu tepla na metr čtvereční a rok, tak abychom ho v tom prvním kroku nestimulovali k něčemu, co mu následně druhý krok celkového zateplení znemožní.

Příklad: Dáte na plášť osm centimetrů polystyrénu a ono to pak nebude stačit. Chceme, aby opatření mohla na sebe navazovat, a pokud se někdo rozhodne, že po dílčím zateplení bude dělat celkové a dosáhne hodnot celkového zateplení, tak mu bude doplacen rozdíl v dotaci.

Proč již z programu nejsou vyloučeny panelové domy?
U panelových domů byly doposud podporovány kompletní rekonstrukce od výtahu až po zateplení obvodového pláště, ale pouze z programu Panel, který pracuje s nepřímou dotací. Je to dotace úrokové míry v případě, že si majitel domu bere úvěr.

Nyní dojednáváme detaily dohody s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, že programy poběží vedle sebe. To znamená, že my budeme dotovat zateplení přímou dotací a oni budou dotovat i u toho samého domu v rámci jednoho projektu obnovu co my z peněz, které mají za cíl další snížení emisí skleníkových plynů, dotovat nemůžeme. Jde například o rekonstrukce chodeb nebo výtahů. To přinese další peníze pro rekonstrukci panelových domů.

Týkají se dotace i střech a podlah?
Zejména v dílčím zateplení je to jeden z prvků, na který přímo upozorňujeme. Obecně se dá říci, že oblastí zateplení je pět. Je to zateplení obvodového pláště, výměna otvorových výplní, což je v podstatě honosný název pro výměnu oken, případně dveří. Dále je to právě zateplení střech, zateplení podlah a rekuperace tepla z odpadního vzduchu při větrání. Pro rekuperaci, která je dražší, máme vyšší dotační podporu.

Pokud někdo bude chtít snížit spotřebu energie o 30 procent nebo jít na vyšší parametry celkového zateplení, tak ten se velmi pravděpodobně nevyhne minimálně zateplení střechy.

Karel Žítek

REAL SOLUTION, s.r.o.
Banskobystrická 95, 62100 BRNO
Tel: +420 533 433 103
Fax: +420 533 433 105
e-mail: office@rso.cz

design www.czechplus.cz